Rzemiosło Wrocławia to jedyny taki przewodnik po wrocławskich miejscach pełnych rękodzieła i nie tylko. Znajdziecie tutaj wszystko to, co jest związane z najlepszym rzemiosłem stolicy Dolnego Śląska. Odkryjcie razem z nami fascynujące miejsca, pracownie, manufaktury, poznajcie ludzi z pasją – mistrzów i artystów, możecie także zaplanować udział w wydarzeniach kulturalnych.

Rozpoczęcie prac nad stworzeniem tego unikalnego przewodnika było możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu Gminy Miasta Wrocław. Jego ważnym celem jest promocja wrocławskiego rzemiosła i rękodzieła, a także miejsc i ludzi z nimi związanych. Zachęcanie do korzystania z usług mistrzów rzemiosł, odwiedzania pracowni i zakładów, praktycznego poznawania tajników zawodów i dziedzin związanych z naszym dziedzictwem kulturowym i materialnym. Internetowa odsłona mapy obejmuje, m.in. wizytówki działających w naszym mieście unikalnych pracowni rzemieślniczych i artystycznych, instytucji promujących rzemiosło, rękodzieło, a także aktywnie działających twórców i artystów. Realizująca projekt Fundacja OPEN MIND, pragnie zachęcić osoby w każdym wieku do aktywnego poznawania miejsc we Wrocławiu, w których tradycja spotyka się z nowoczesnością. Organizator zachęca do zgłaszania miejsc, galerii i wszystkiego, co jest związane z rzemiosłem.

Projekt zainaugurowały grudniowe „Spotkania Mistrzowskie w CRZ Krzywy Komin” w 2016 r.. Podczas dyskusji mistrzowie rzemiosł, twórcy i miłośnicy rękodzieła przybliżyli tajniki zawodów i dziedzin, które na Dolnym Śląsku mają swoją wspaniałą historię. Uczestnicy poznali historię koronkarstwa, rzemiosł artystycznych i pozłotnictwa. Zaproszeni goście specjalni: Bożena Kędzior z Towarzystwa Miłośników Haftu, mistrz stolarstwa artystycznego – Leszek Ukleja oraz mistrz pozłotnictwa Ludomir Domański zaprezentowali dodatkowo wybrane z ich dorobku zawodowego i artystycznego prace. Spotkania stały się okazją do rozmowy na temat roli rzemiosła wczoraj i dziś. Zastanowienia się nad tym jak dziś promować rzemiosło, czy pobudzać potrzebę konsumenta na korzystania z usług rzemieślników, kupowania wyrobów, które niosą ze sobą najlepszą jakość, historię przedmiotu i wspierają lokalną przedsiębiorczość. Kolejne bezpłatne spotkania i warsztaty odbędą się 21-22 stycznia w CRZ Krzywy Komin. W programie „Weekendu z Rzemiosłem” znajdą się spotkania z mistrzami oraz „Warsztaty szewskie z pasją projektowania”.

Zajrzyjcie także na www.dolnyslaskwita.pl oraz na www.krzywykomin.pl

Mapa Rzemiosło Wrocławia powstała dzięki współpracy z Gminą Wrocław z Biurem Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.